Сальмонельоз — інфекційне захворювання, яке спричинюють бактерії роду Salmonella, характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму, а іноді й сепсису.
Воно зустрічається як у вигляді групових епідемічних спалахів (коли одночасно хворіє велика кількість людей), так і у формі поодиноких випадків. Сальмонели широко розповсюджені в природі. Особливе епідеміологічне значення має здатність сальмонел не тільки досить стійко зберігатися, а й розмножуватися в продуктах харчування.
Порушення режиму обробки харчових продуктів є найчастішою причиною харчових сальмонельозів. При оптимальній для розмноження мікробів температурі 20-37°С через 4-6 годин незначне зараження продуктів перетворюється на масивне забруднення, але навіть при масивному обсіменінні сальмонелами м’яса, молочних та інших продуктів помітних змін їх кольору, запаху, смаку, консистенції не спостерігається.
В процесі кулінарної обробки сальмонели гинуть при кип’ятінні - миттєво, при 80°С - через 2-3 хв., при 70 °С - через 5-10хв.
Сальмонели широко розповсюджені в природі, основним місцем їх знаходження є кишечник тварин і людини.
Сальмонельоз переносять домашня та дика (особливо водоплавна) птиця, велика рогата худоба, вівці, кози і навіть свині. Також резервуаром інфекції є гризуни, устриці, молюски, таргани, мухи. Джерелом інфекції також може бути людина, яка хвора на сальмонельоз, або бактеріоносій, у якого ознак захворювання немає.
Симптоми сальмонельозу схожі на симптоми більшості інших гострих кишкових інфекцій. Інкубаційний період становить в середньому 12-24 години (інколи до 2-3 діб).
Захворювання починається гостро: висока температура (до 38-39 градусів), озноб, загальна слабкість, нездужання, головний біль, переймоподібний біль в животі, нудота та блювання. Випорожнення в більшості випадків рідке, водянисте, пінисте, зеленуватого кольору, частотою від 5 до 10 разів на добу. На 2-3-й день хвороби в калі можна виявити домішки слизу і крові.
Триває захворювання від 3 діб до 2 тижнів.
Щоб не захворіти на сальмонельоз, необхідно дотримуватись таких правил:
- обов’язково ретельно мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після повернення з вулиці, а також після кожного відвідування вбиральні;
- готуючи страви, необхідно мати окремий ніж для сирого м’яса та риби. Це стосується й обробної дошки, яку разом з ножем після використання слід ретельно мити та обдавати окропом;
- не можна їсти недостатньо просмажене чи проварене м’ясо, пити сирі яйця, сире молоко;
- остерігайтесь придбання продуктів на стихійних ринках (м’ясо, ковбаса, кондитерські вироби, сир, сметана). Звертайте увагу на кінцевий термін придатності та умови зберігання, за необхідності - вимагайте супровідну документацію, яка засвідчує якість та походження продуктів;
- споживати страви необхідно одразу після приготування, при повторному вживанні - піддавати їх термічній обробці. Продукцію, що швидко псується, треба зберігати лише в холодильнику;
- овочі та фрукти необхідно мити та обдавати окропом, особливо при вживанні в сирому вигляді.
Сальмонельоз - важке захворювання, яке за неправильного лікування може перейти в хронічну форму. Тому обов’язково пройти повний курс стаціонарного лікування.
У жодному разі не займайтесь самолікуванням!
Дотримання цих доволі простих правил допоможе вам і вашим близьким уникнути такого небезпечного захворювання, як сальмонельоз.
Лікар-бактеріолог
Варвинського районного
лабораторного відділення
ДУ» Чернігівський ОЛЦ МОЗ України» А.В.Науменко
|